Library

Administration

List of members of the General Body of GMN College Trust and Management Society, Ambala Cantt

Sr. No. Name Designation Address Phone No
1 Brig. (Dr.) Rahul Trehan Vice President 57, Napier Road, Ambala Cantt 9411712161
2 Sh. Brijender Kaushik Secretary 132, Sector-9, Ambala City 9815390132
3 Ms Anuradha Bakshi Treasurer
# 11- A, Tribune Colony, Ambala Cantt
9896002872
4 Sh. Harguneet Singh Joint Secretary 76, Durand Road,  Ambala Cantt 9215927270
5 Sh. M.P. Gupta Member
# 11 A, Tribune Colony,  Ambala Cantt
9996002872
6 Sh. K.J.S. Balhaya Member # 76, Durand Road,  Ambala Cantt 9812060939
7 Sh. Amrit Sagar Mahajan Member 5A, Ram Nagar, Ambala Cantt 9416188110
8 Sh. Jaswant Rai Jain Member
2580/29, Subhash Park Road, Behind S.D. Public School, Ambala Cantt
9812045690
9 Sh. Ajay Aggarwal Member
5675, Guru Nanak Marg, Ambala Cantt
0171-2642725
9416027725
10 Dr. Gurdev Singh Member 70A, Gobind Nagar, Ambala Cantt 9416076870
11 Dr. Har Parkash Sharma Member 12-A, Shastri Colony, Ambala Cantt 9416021333
12 Sh. Daleep K. Mittal Member
18 E, Rama Estate, Near Dayal Bagh Gurudwara, Ambala Cantt
9896088052
13 Sh. Dev Sarup Mathur Member
3706, Hill Road, Behind Kali Bari, Ambala Cantt
9354700933
14 Sh. Pradeep Kumar Jain Member 18 Staff Road, Ambala Cantt 9416026975
15 Sh. Prem Sagar Sharma Member
# 132, Sector-9, Urban Estate, Ambala City
9466171967
16 Mr. Sanjeev Walia Member # 6208, Sadar Bazar, Ambala Cantt-133001 9315600007
17 Mr. Bhupinder Singh Member # 3-A, Near Gurudwara Gobind Nagar, Ambala Cantt-133001 9896030753
18 Mr. Alok Gupta Member
4179-80, DC Road, Sadar Bazar, Ambala Cantt
9416680295
19 Dr. Inder Dev Shukla Member
H.No. 182, Mansa Devi Complex, Sector-4, Ward No.1, Panchkula
9530701080
20 Dr. Subhash Dhamija Member
71 Mall Road, The Mall, Ambala Cantt
9315443540
21 Ms. Karen Balhaya Member 76 Mall Road, Ambala Cantt 9215927270
22 Sh. Charan Jit Singh Sethi Member H.No. 2, Janak Puri, Ambala Cantt 9215957577

Sh. M.P.Gupta

President

# 11 A, Tribune Colony, Ambala Cantt

9996002872

Dr. Gurdev Singh

Acting President

70A, Gobind Nagar, Ambala Cantt

9416076870

Sh. K.J.S. Balhaya

General Secretary

# 76, Durand Road, Ambala Cantt

9812060939

Sh. Ajay Aggarwal

Treasurer

5675, Guru Nanak Marg, Ambala Cantt

0171-2642725 9416027725

Dr. Raj Pal Singh

Ex-Officio Member Secretary

Principal, G.M.N. College, Ambala Cantt

9896202266

Sh. Brijender Kaushik

Executive Member

132, Sector-9, Ambala City

9215390132

Sh. A.S. Mahajan

Executive Member

5A, Ram Nagar, Ambala Cantt

9416188110

Sh. Harguneet Singh

Executive Member

76, Durand Road, Ambala Cantt

9215927270

Sh. Alok Gupta

Executive Member

4179-80, DC Road, Sadar Bazar, Ambala Cantt

9416680295

Dr. Subhash Dhamija

Executive Member

71 Mall Road, The Mall, Ambala Cantt

9315443540

Sh. Charanjit Singh Sethi

Executive Member

H.No. 2, Janak Puri, Ambala Cantt

9215957577

Sh. Pradeep Jain

Executive Member

18 Staff Road, Ambala Cantt

9416026975

Sh. Daleep Kumar Mittal

Executive Member

18 E, Rama Estate, Near Dayal Bagh Gurudwara, Ambala Cantt

9896088052

Brig. (Dr.) Rahul Trehan

Executive Member

57, Napier Road, Ambala Cantt

9411712161

Ms. Anuradha Bakshi

Executive Member

# 11- A, Tribune Colony, Ambala Cantt

9896002872

Dr. Promila Malik

DGHE Nominee Principal, Govt. College, Kalka

Panchkula.

9417841967

Dr. Rakesh Kumar

V.C. Nominee

Prof. Dept. of Computer Sc. & App., Kurukshetra University, Kurukshetr

9896336145

Sh. Sajjan Singh

Teaching Staff Representative

Associate Prof., Dept. of Psychology, GMN College, Ambala Cantt

999224514

Dr. V.K. Bindal

Teaching Staff Representative

Associate Prof., Dept. of Chemistry, GMN College, Ambala Cantt

941654819

Mrs. Meena

Non-Teaching Staff Representative

Clerk, G.M.N. College, Ambala Cantt

8901488851

Message From Principal

Through seven eventful decades of its history, Gandhi Memorial National College, Ambala Cantt has celebrated the quest for expanding landscapes of learning and critical thinking. Today this College is recognized as a premier institution of higher learning that nurtures intellectual and academic striving, vibrant curricular activity, outreach initiatives and civic engagement.

The college enjoys a coveted position in the field of academics, sports and co-curricular activities. Our students have brought laurels to the college in the fields of Academics, Sports, NCC, and NSS by winning top positions. The college is also acutely aware of the fast-changing teaching-learning scenario globally and is fully equipped to incorporate them. Internet and communication technology is being given due importance. We are committed to excellence, national pride and human values.

These values help to develop work culture and enable our students to become productive. We cannot rest on past achievements alone. Rather, we need to go beyond them. That is exactly our academic strategy. We feel that each year we could do better and we constantly strive to touch the new heights.

The world has been transformed into a global village. To maintain one’s stature in this knowledge-village is a challenge. We understand and practice resilience in G.M.N. College. We know that we shall always succeed and we shall also ensure a service with humility in our success.

Dear Students, always remember this Success Sutra:

If you have knowledge, what do you lack? If you lack knowledge, what do you have?

sfsfsd
  • Mr. Ravinder Singh

  • DesignationDeputy Superintendent
  • Phone9315618258
  • Ms. Suman

  • DesignationClerk
  • Phone9896709890
  • Mr. Sanjeev Dhiman

  • DesignationClerk
  • Phone9050298189
  • Ms. Meena

  • DesignationClerk
  • Phone8901488851
  • Mr. Naresh

  • DesignationLab. Attendant
  • Phone9466228510
  • Mr. Sanjeev Kumar

  • DesignationLab. Attendant
  • Phone9034234651
  • Mr. Vikram Singh

  • DesignationLab. Attendant
  • PhoneN/A
  • Mr. Anil

  • DesignationLab. Attendant
  • Phone9728234741
  • Ms. Anju Dhiman

  • DesignationLab. Attendant
  • Phone9671440871
  • Mr. Gunjeet

  • DesignationLab. Assistant
  • Phone7404740932
  • Mr. Ankit Saini

  • DesignationLab. Assistant
  • Phone7015149869
  • Ms. Pooja Sharma

  • DesignationLab. Assistant
  • Phone9541864678
  • Sh. Tarunbir Singh

  • DesignationTabla Player
  • Phone9050703034
  • Sh. Sanjeevan Ram

  • DesignationPeon
  • Phone9729160402
  • Sh. Sudesh Kumar

  • DesignationPeon
  • Phone7404197146
  • Mr. Mandeep Saini

  • DesignationPeon
  • PhoneN/A
  • Smt. Rajinder Kaur

  • DesignationPeon
  • PhoneN/A
  • Mr. Amit Chawla

  • DesignationPeon
  • PhoneN/A
  • Mr. Sanjeev Kumar

  • DesignationPeon
  • PhoneN/A
  • Mr. Kuldip Singh

  • DesignationPeon
  • PhoneN/A
  • Mr. Dharam Singh

  • DesignationPeon
  • PhoneN/A
  • Sh. Ganga Prasad

  • DesignationMali
  • PhoneN/A
  • Sh. Sunil

  • DesignationMali
  • Phone9992055446
  • Mr. Ram Bahadur

  • DesignationChowkidar
  • Phone9996256451
  • Mr. Gyan Chand

  • DesignationChowkidar
  • Phone8572828537
  • Mr. Deepak

  • DesignationSweeper
  • Phone7206161033
  • Mr. Rakesh

  • DesignationSweeper
  • Phone9996189400
  • GANDHI MEMORIAL NATIONAL COLLEGE, AMBALA CANTT

    ANNUAL DUTY LIST (2019-20)

    All the staff members are requested to note down their Annual duties for the session 2019-20. Senior most members in the committee will act as Convener. Necessary steps as per requirement of the committee may kindly be initiated immediately.

    Sr. No.

    Name of the Committee

    Name of Members

    1

     

     

     

    College Council,

    Planning Board and Reception Committee

     

    1. Dr. Geeta Salwan
    2. Dr. Anju Jain
    3. Dr. V.K. Jain
    4. Sh. Sajjan Singh
    5. Ms. Rachana Khanna
    6. Dr. S.K. Gasso
    7. Dr. V.K. Bindal

    2

     

     

     

    IQAC

    Committee

    Dr. Anju Jain

    Dr. S.S. Nain

    Dr. S.K. Pandey

    Ms. Pinki Gupta

    Ms. Upinder Kaur

    3

     

     

     

     

     

    NAAC

    Committee

    1. Dr. Anju Jain
    2. Dr. S.S. Nain
    3. Sh. S.K. Bathla
    4. Sh. S.K. Pandey
    5. Ms. Pinki Gupta
    6. Ms. Pinki
    7. Ms. Kamlesh
    8. Ms. Upinder Kaur
    9. Ms. Jyoti
    1. Dr. Rajesh
    2. Ms. Niyti
    3. Dr. Ravneet Kaur
    4. Dr. Tripti Sharma
    5. Dr. C.P. Punia
    6. Dr. Ritu Gupta
    7. Dr. Kuldeep Yadav
    8. Ms. Priyanka

     

    4

     

     

    UGC Committee

    1. Sh. S.K. Bathla
    2. Ms. Pinki Gupta
    3. Dr. Rajesh
    4. Dr. Niyti

    5

    Bursar

    Ms. Pinki Gupta

    6

    Staff Secretary

    Dr. Geeta Salwan

    7

    Dean Student Welfare

    Sh. Sajjan Singh

    8

    Dean Academics

    Dr. Anju Jain

    9

    Spot Evaluation

    Dr. S.K. Gasso

    10

    Incharge

    (University Work)

    1. Sh. Sajjan Singh
    2. Dr. Kuldeep Yadav

    11

    Controller of Examinations

    (Internal Exam, University Examination & Result Verification)

    1. Ms. Rachana Khanna
    2. Dr. S.K. Pandey
    3. Dr. Surender Kundu
    4. Dr. Meenu Rathi
    5. Dr. Rajesh Kumar
    6. Dr. Dharamveer
    7. Dr. Anish

    12

     

     

    Attestation Committee

    1. Dr. Geeta Salwan
    2. Dr. Anju Jain
    3. Dr. V.K. Jain
    4. Sh. Sajjan Singh
    5. Dr. S.S. Nain
    6. Dr. V.K. Binal

    13

     

     

    Purchase Committee

    1. Dr. Geeta Salwan
    2. Dr. S.S. Nain
    3. Dr. S.K. Pandey
    4. Dr. Surjeet Singh

    14

    Senior Mentor (Boys)

    Senior Mentor (Girls)

    1. Sh. Sajjan Singh
    2. Dr. Anju Jain

    15

     

     

    Time-Table

    Committee

    1. Dr. Anju Jain
    2. Sh. S.K. Bathla
    3. Ms. Pinki Gupta
    4. Dr. Rajesh

    16

     

     

    Stage Secretary

    Committee

    1. Dr. S.K. Gasso
    2. Dr. Amit Kumar
    3. Dr. Ravneet Kaur
    4. Ms. Manjeet Kaur

    17

     

     

    Career Counseling & Guidance and Placement Cell

    1. Dr. V.K. Jain – Advisor
    2. Sh. S.K. Bathla – Convener
    3. Dr. Bharti Vij – Co-convener
    4. Dr. Surjeet Singh
    5. Dr. AnuradhaSheokand
    6. Dr. KuldeepYadav
    7. Dr. Shika Jaggi
    8. Dr. Jyoti

    18

     

     

     

     

     

    Magazine

    Committee

    1. Dr. Geeta Salwan- Editor-in-Chief

    Associate Editors:

    1. Dr. S.K. Gasso – Punjabi Section
    2. Dr. Rajindera – Sanskrit Section
    3. Dr. Ravneet Kaur – Planning Board
    4. Dr. Chander Pal – News Section
    5. Dr. Niyti – Science Section
    6. Dr. Ritu Gupta - Hindi Section
    7. Dr. Jyoti- English Section

    19

     

     

    Editorial Board of Research Journal

    1. Editor in Chief - Dr. R.P. Singh

    Associate Editors:

    1. Dr. V.K. Jain
    2. Dr. Anupama
    3. Dr. Chander Pal Punia
    4. Dr. Jyoti

    20

     

     

    Research Projects and Seminars

    1. Dr. Rajendera
    2. Dr. Surender Kundu
    3. Dr. Anupama Sihag
    4. Dr. Tripti Sharma
    5. Dr. Niyti

    21

     

     

     

    Women Cell

    1. Dr. Bharti
    2. Dr. Saroj Bala
    3. Dr. Meenu Rathi
    4. Dr. Neha Aggarwal
    5. Dr. Tripti Sharma
    6. Dr. Jyoti Sorout
    7. Ms. Priyanka Soni
    8. Ms. Reet Kaur

    22

    NCC (Boys)

     

    NCC (Girls)

    1. Capt. (Dr.) S.S. Nain
    2. Ms. Sujata Goyal

    23

     

    NSS

    Programme Officer

    1. Dr. Dharamveer Saini
    2. Dr. Anish Kumar
    3. Dr. Shikha Jaggi

    24

     

     

     

     

    NSS Advisory

    1. Sh. Brijesh Kumar
    2. Sh. Satish Moudgil
    3. Sh. Surander Kundu
    4. Dr. Anupama
    5. Dr. Chander Pal
    6. Mr. Parvesh Kumar
    7. Dr. Rajesh

     

    25

     

     

     

     

    Discipline Committee

    1. Sh. Sajjan Singh
    2. Sh. Brijesh Kumar
    3. Sh. Satish Moudgil
    4. Dr. K.K. Punia
    5. Dr. Anuradha
    6. Dr. Amit Kumar
    7. Dr. Surjeet Singh
    8. Ms. Pinki
    9. Dr. Surender Kundu
    10. Dr. Dharamveer Saini

    26

    Annual Report/

    News Letter

    1. Dr. Seema Rana
    2. Dr. Anshu Chaudhary
    3. Ms. Nishta Saxena
    4. Dr. Ritu Gupta

    27

    Legal Literacy Cell

    1. Ms. Rachana Khanna
    2. Dr. Tripti Sharma
    3. Ms. Nishtha Saxena

    28

    ICT Facilities

    Website

    ERP

    Lease Line

    Smart Rooms

    etc.

    1. Ms. Upinder Kaur
    2. Dr. Surjeet
    3. Ms. Neelam
    4. Mr. Deepak - Librarian
    5. Mr. S.K. Bathla

    29

    Anti-Ragging

    Committee

    1. Dr. Geeta Salwan
    2. Sh. Sajjan Singh
    3. Dr. S.K. Gasso
    4. Dr. Anuradha
    5. Dr. Bharti Vij
    6. Dr. Meenu Rathi

    31

    Grievance Redressal

    Committee

    1. Dr. S. S. Nain
    2. Sh. Brijesh Kumar
    3. Ms. Neelam
    4. Ms. Pinki Gupta
    5. Dr. Seema Rana

    32

    Library and Book Bank Committee

    1. Dr. S.K. Gasso
    2. Dr. S.K. Pandey
    3. Ms. Neelam
    4. Mr. Deepak
    5. Dr. Surender Kumar
    6. Dr. Bharti Vij
    7. Dr. Shikha Jaggi

    33

    Cultural Committee

    1. Dr. Rajendera
    2. Dr. K.K. Punia
    3. Dr. Amita
    4. Ms. Manjeet Kaur
    5. Dr. Anuradha
    6. Dr. Chander Pal
    7. Dr. Rajinder Kumar
    8. Dr. Anshu Chaudhary
    9. Sh. Satish Moudgil

    34

    Sports Council

    1. Sh. Brijesh Kumar
    2. Sh. Sajjan Singh
    3. Dr. S.S. Nain
    4. Dr. K.K. Punia
    5. Dr. Amit Kumar
    6. Dr. Surjeet Singh
    7. Dr. Anuradha Sheokand
    8. Dr. Rakesh Kumar
    9. Sh. Satish Moudgil

    35

    Seating-Sound/Physical Arrangement

    Committee

    1. Sh. Brijesh Kumar
    2. Dr. K.K. Punia
    3. Mr. Ram Murti
    4. Dr. Surjeet
    5. Dr. Rajinder Kumar
    6. Dr. Anish Kumar

    36

    Refreshment

    Committee

    1. Dr. V.K. Bindal
    2. Dr. S.K. Pandey
    3. Sh. Satish Moudgil

    37

    Beautification of Campus/ Sanitation/ Drinking Water

    Committee

    1. Dr. V.K. Bindal
    2. Dr. Kuldeep Yadav
    3. Dr. Meenu Rathi
    4. Dr. Shikha Jaggi

    38

    Construction & Repair Committee

    1. Sh. Satish Moudgil
    2. Sh. S.K. Bathla
    3. Sh. Brijesh Kumar
    4. Dr. Amita
    5. Dr. Chander Pal

    39

    Lecture Shortage Committee

    1. Dr. Seema Rana
    2. Dr. Suman
    3. Dr. Neha Aggarwal
    4. Dr. Sujata Goyal

    40

    SC/BC Cell

    1. Sh. Ram Murti
    2. Dr. Suman
    3. Dr. Rakesh Kumar
    4. Mr. Parvesh Kumar

    41

    Red Cross & Blood Bank Committee

    1. Dr. Surender Kumar
    2. Dr. Ravneet Kaur
    3. Dr. Amita
    4. Sh. Satish Moudgil

    42

    Red Ribbon Cell

    1. Dr. Rakesh Kumar
    2. Dr. Shikha Jaggi
    3. Dr. Meenu Rathi

    43

    College Dispensary

    1. Ms. Rachana Khanna
    2. Sh. Satish Moudgil

    44

    Earn While You Learn (EWYL) Committee

    1. Sh. Sajjan Singh
    2. Mr. Deepak

    45

    Subject Societies

    All HODs will be Incharge

    46

     

     

    Community Service Committee

    1. Dr. S.K. Pandey
    2. Dr. Amit Kumar
    3. Dr. Dharamveer
    4. Dr. Meenu Rathi
    5. Dr. Shikha Jaggi
    6. Sh. Satish Moudgil

    47

     

     

     

    Cycle Stand Committee

    1. Sh. Brijesh Kumar
    2. Sh. Satish Moudgil
    3. Dr. Dharamveer
    4. Dr. Rajinder Kumar
    5. Dr. Anish
    6. Dr. Rajesh

    48

     

     

    Canteen Committee

    1. Sh. Sajjan Singh
    2. Dr. V.K. Bindal
    3. Dr. S.S. Nain

    49

     

     

    Alumni Cell

    1. Sh. Satish Moudgil
    2. Dr. Bharti Vij
    3. Dr. Jyoti

    50

    Electricity, Generator Set & Public Health Committee

    1. Dr. S.K. Pandey
    2. Sh. S.K. Bathla

    51

    Prize Committee

    1. Dr. V.K. Jain
    2. Dr. Seema Rana
    3. Dr. Amita
    4. Ms. Manjeet Kaur
    5. Dr. Saroj Bala
    6. Dr. Anshu Chaudhary
    7. Dr. Neena

    52

    ECO Club

    1. Dr. V.K. Bindal
    2. Dr. Kuldeep Yadav
    3. Dr. Meenu Rathi
    4. Dr. Saroj Bala
    5. Dr. Shikha Jaggi

    53

    Decoration Committee

    1. Ms. Upinder Kaur
    2. Dr. Tripti
    3. Dr. Ritu Gupta
    4. Ms. Priyanka Soni
    5. Ms. Reet Kaur

    54

    Disposal/Auction

    Committee

    1. Sh. Brijesh Kumar
    2. Sh. Satish Moudgil
    3. Sh. S.K. Bathla
    4. Dr. Dharamveer

    55

    Invitation

    Committee

    1. Dr. Suman
    2. Dr. Amita
    3. Sh. Satish Moudgil

    56

    Photography

    1. Dr. Chander Pal
    2. Dr. Niyti
    3. Dr. Tripti

    57

    Press & Publicity

    1. Dr. Rakesh Kumar
    2. Dr. Chander Pal Punia
    3. Ms. Nishtha Saxena
    4. Dr. Ritu Gupta

    58

    Important Days Celebration

    1. Dr. Rakesh Kumar
    2. Dr. Saroj Bala
    3. Sh. Parvesh Kumar
    4. Dr. Tripti

    59

    Language Lab.

    1. Dr. Rajindera
    2. Dr. Ritu Gupta
    3. Ms. Nishta Saxena

    60

    College Property Committee

    1. Sh. S.K. Bathla
    2. Dr. V.K. Bindal
    3. Ms. Upinder Kaur
    4. Sh. Satish Moudgil

     

    61

    Data Base Committee

    1. Sh. S.K. Bathla
    2. Dr. Suman
    3. Ms. Upinder Kaur
    4. Dr. Surjeet Singh
    5. Ms. Neelam
    6. Ms. Pinki
    7. Dr. Shikha Jaggi
    8. Dr. Anshu Chaudhary

    62

    Committee against sexual harassment of women at workplace

    1. Dr. Geeta Salwan
    2. Ms. Rachana Khanna
    3. Dr. Bharti
    4. Dr. Amita
    5. Dr. Anupama

    63

    RUSA

    1. Sh. S.K. Bathla
    2. Ms. Upinder Kaur
    3. Dr. Jyoti
    4. Dr. Anshu Chaudhary

    64

    Fee Concession

    1. Dr. Anju Jain
    2. Dr. V.K. Jain
    3. Sh. Sajjan Singh

    65

    Minority Scholarship

    1. Ms. Neelam Kharangar
    2. Ms. Manjeet Kaur

    66

    National Academic Depository (NAD) Portal

    1. Dr. S.S. Nain
    2. Dr. Surjeet Singh
    3. Ms. Neelam Kharangar
    4. Dr. Meenu Rathi

    67

    Anti – Ragging Squad

    1. Dr. GeetaSalwan Convener
    2. Sh. Sajjan Singh Member
    3. Sh. Brijesh Kumar Member
    4. Mr. Parul, M.A.-II Member
    5. Ms. Neha, M.A.-II Member
    6. Mr. Rohtash, Watchmen Member
    7. Mr. Gyan, Watchmen Member

    68

    Energy Conservation Cell

    1. Dr. V.K. Bindal - Convener
    2. Sh. S.K. Bathla - Co-convener
    3. Dr. Bharti Vij - Member
    4. Dr. Kuldeep Yadav - Member
    5. Dr. Dharamveer - Member
    6. Dr. Anish - Member
    7. Dr. SarojBala - Member

    69

    MIS Portal Committee

    1. Ms. Upinder Kaur – Convener
    2. Ms. Neelam - Member
    3. Dr. Surjeet Singh - Member
    4. Mr. Deepak - Member
    5. Mr. Sanjeev, L.A. - Member